מותו של האינטרנט

האינטרנט כפי שאנחנו מכירים אותו הולך להיעלם מחיינו. החופש היחיד שיש לנו נמצא תחת מתקפה חסרת רחמים

אתמול הסתיים חרם גולשים של יומיים על האתר Youtube (ב-19-21 בדצמבר). החרם בא בעקבות המדיניות החדשה של האתר, שבסופו של דבר נועדה כדי לצנזר מסרים פוליטיים שאינם עומדים בקנה אחד עם השקפותיהם של האנשים שמוצאים לנכון ‘לפקח’ על ערוצים ולדווח על “שימוש לרעה”. יוטיוב מצנזרים סרטים ומוחקים ערוצים של אנשים שמנסים להעיר את הציבור, למרות שהם לא מפרים את התקנון של יוטיוב בשום צורה, וסרטים פוגעניים באמת המכילים אנטישמיות, גזענות ואלימות, או כל צורה אחרת של הפרת התקנות – נשארים באוויר הרבה יותר זמן, ולא בטוח שמישהו אי פעם יטרח בכלל להוריד אותם.

youtube-sucks.jpg

פעולות ההשתקה האלו החלו כאשר גוגל קנו את יוטיוב ב-2007, ומאז הן רק הולכות ומתעצמות. וכמובן שזה לא יגמר בזה. גוגל מביאה איתה את האובססיה שלה ל”אלגוריתמיקה”. פעם הם אהבו להתגאות באלגוריתם ה-PageRank, הפטנט שהיווה את הבסיס להקמתה של גוגל, שהוא בעצם אלגוריתם כל-כך גרוע שהוא כבר לא נמצא בשימוש יותר וגוגל כל הזמן מעדכנים את המחליף שלו לפי תחושת הבטן שלהם. אז גוגל באה לעזרת יוטיוב והחליטה לפתח אלגוריתם לסינון סרטי וידאו. אם לשפוט לפי העבר של גוגל, ולפי טבעם של “אלגוריתמים מתוחכמים”, המשמעות היא צנזורה מיידית ובלתי מתפשרת של סרטים שלא יעמדו בקנה אחד עם ‘ההשקפות’ ו’מצבי הרוח’ של האלגוריתם.

את סרטון הקידום של החרם יוטיוב דואגת למחוק כל הזמן בלי בושה, אז תאלצו לראות אותו באתר מתחרה:

….http://www.dailymotion.com/video/

סרטיו של וויל אבס, עיתונאי מצרי ולוחם זכויות אדם שהעלה סרטים שבהם רואים התנהגות ברוטאלית של שוטרים כלפי אזרחים, צונזרו לאחר שממשלת מצרים פנתה ליו טיוב בבקשה לסגור לו את החשבון.
ממשלת תאילנד חסמה לחלוטין את יו טיוב ודרשה לצנזר 20 סרטים שלטענתם פוגעים בציבור התאילנדי, רק כאשר יו טיוב הורידה את הסרטים המדוברים האתר נפתח שוב לאזרחים התאילנדים.

אבל כמובן שיוטיוב היא רק זרוע אחת במפלצת הקרויה ‘גוגל’, ולגוגל כבר מזמן יצא שם רע בתור תאגיד דורסני שמנהל את האינטרנט בעריצות ובאטימות מוחלטת.

googlevil-706076.jpg

ישנו צנזור גלובלי על אתרים, בגוגל טוענים שזה נגד ספאם בלבד, אבל עובדה שהאתר של אלכס ג’ונס לדוגמא צונזר כמה פעמים (בעיקר באנגליה). בנוסף, לכל מדינה יש צנזור שונה לפי החוקים שחלים בה, בסין לדוגמא, ישנו צנזור רחב על האינטרנט, שנקרא “The Great Firewall of China”, גוגל סין מצנזרת כל אתר שמדבר על “המחאות בכיכר טיאנאנמן”, (מחאות של סטודנטים בשנת 89′ אשר דרשו לערוך מהפכה דמוקרטית במדינה), כל אתר שתומך בתנועות העצמאות של טיבט וטיוואן, וכן כל אתר שיכול ‘לפגוע באנשי הרפובליקה הסינית’.

וכנראה שזה עדיין לא מספיק, כי בימים אלו גוגל מרחיבה את היכולת שלה למעקב ואיסוף מידע על גולשים ע”י השקת דפדפן אינטרנט משלה – גוגל כרום. עכשיו כבר ברור (אם יש מישהו שזה לא היה ברור לו קודם) שגוגל מנסה להשתלט על כל הצינורות דרכם המידע באינטרנט עובר, החל מהדפדפן והאימייל, דרך מנועי החיפוש והפרסומות, וכלה בתוכן עצמו כדוגמת יוטיוב, גוגל וידאו, גוגל ‘Maps’ ו-’Earth’, ומי יודע מה צופן העתיד…

עצם קיומו של מונופול עצום כמו גוגל בעולם האינטרנטי הוא מנוגד מיסודו לעקרונות שעליהם הרשת התבססה עד לפני כמה שנים – חופש המידע וחופש הביטוי וכל שאר המילים הגסות האלה שהאליטות כל-כך שונאות לשמוע.

evil-google-logo.jpg

לצערנו הרב, זרועותיה האימתניות של גוגל הן רק חלק מתןך מגמה שלמה שכל הממשלות ובעלי ההון דוחפים בכוח בזמן האחרון (וגם כמה אזרחים תמימים ושמרנים) – המגמה של צינזור ודמוניזציה של האינטרנט כולו כאשר, כמו תמיד, משתמשים באיום כלשהו כמו תוכן פוגעני או פורנו, כדי לשלול מאיתנו עוד חירויות, ולמנוע מאיתנו להגיע אל מידע בלתי מצונזר שלא עבר דרך המסננים של משפחות ההון-שלטון.

מבחינת הממשלה צנזור האינטרנט זו פעולה פשוטה יחסית שגורמת לכמות עצומה של אנשים לא להגיע למידע שהיא לא רוצה שתראו.

גם כאן במדינה הקטנה שלנו הממשלה מנסה לצנזר ולאחרונה עבר בכנסת חוק סינון האתרים.
הנה ניצן הורוביץ מסביר:

ואם המלחמה כנגד רשת האינטרנט הנוכחית לא תצליח, תמיד אפשר לפתוח רשת חדשה:

לאחרונה החל שימוש ברשת אינטרנט חדשה ומאובטחת יותר אשר מנותקת מרשת האינטרנט הרגילה. היא נקראת אינטרנט 2 ויש בה רק אתרים ומשתמשים מורשים.

יוזם הפרויקט הוא סוכן FBI לשעבר, פטריק דמפסי.
לטענת דמפסי המניע המרכזי להקמת הרשת הנוספת הוא “להביא לידיעת העולם כי למרות הדברים החיוביים שהופכים את רשת האינטרנט למה שהיא – החופש המוחלט שלה, והאפשרות של כל אדם בעולם להיכנס אליה, הופך אותה לפרוצה ולא בטוחה“.

החיבור לרשת החדשה עולה כסף, ודורש זיהוי קפדני. כל משתמש צריך לאמת את כתובתו ופרטיו האישיים (אולי בסוף עוד יכניסו זיהוי ביומטרי) אשר מקנים לו סיסמא מיוחדת שבעזרתה הוא יכול להתחבר, בנוסף על כל משתמש לחתום שהוא מודע לכך שבמקרה הצורך יהיה אפשר לעקוב אחרי כל תנועה שהוא עשה ברשת (גם ללא ידיעתו).
כדי להקים אתר צריך לשלם לגופים המממנים, הם מצידם יכולים להוריד את האתר אם התוכן לא נראה להם ראוי.

נכון לעכשיו משתמשים ברשת בעיקר באוניברסיטאות, בסוכנויות ממשלה ובתאגידים שונים ברחבי העולם.
יש כבר למעלה מ-300 ארגונים ומוסדות שאנשיהם מחוברים לאינטרנט 2.

גם אלכס ג’ונס עצבני על צנזור האינטרנט ועל אינטרנט 2:

אסור לנו לשכוח שהאינטרנט הוא הכלי החשוב ביותר שיש לאזרח הקטן בימינו. הדבר היחיד שנותן לנו איזשהו כוח שיאיים על כוחו של ההון הוא האפשרות שלנו להעביר מידע ולתקשר מסביב לעולם בחופשיות וללא התערבות של גורמים חיצוניים.
אבל עכשיו תרחיש שבו האינטרנט הוא רשת מצונזרת לחלוטין כבר לא נשמע הזוי כל-כך, והאינטרנט החופשי שיש כיום יהיה כנראה נחלת העבר!

לאינטרנט החופשי אנחנו חייבים הרבה מאוד כי בזכותו מיליוני אנשים מתעוררים מסביב לעולם ומתאחדים כנגד הסדר העולמי החדש. אנשי הסדר העולמי לעומת זאת, עשו כנראה את הטעות שתקבור אותם בכך שהם אפשרו לאינטרנט לפעול באנרכיה כמעט מוחלטת במשך כמה שנים בודדות. ה’נזק’ כבר נעשה, והוא בלתי הפיך. יש לנו דור שלם שגדל בתוך הטכנולוגיה הזאת ויש לו כבר את כל האינפורמציה, ואנחנו פיתחנו מזמן את היכולת לקרוא בין השורות ומבעד לשקרים, ואנחנו נמצא את הדרכים להמשיך במאבק.

רק נזכיר ש-“הפרויקט למאה האמריקאית החדשה” (PNAC) דיבר על:

שליטה בחלל ובסייבר-ספייס. כמו ששליטה בים – והגנה על המסחר העולמי – הגדירו מעצמות גלובליות בעבר, כך גם שליטה על ה’שותפויות הבינלאומיות’ החדשות הן המפתח לעוצמה עולמית בעתיד. אמריקה שאינה מסוגלת להגן על האינטרסים שלה או של בעלות בריתה, בחלל או ב”ספרת המידע”, תתקשה להפגין מנהיגות פוליטית גלובלית.

ולסיום, סרטון חשוב בנושא שמצאנו ביוטיוב, והחלטנו לתרגם אותו לעברית:

  כתבות רלוונטיות:20 תגובות לכתבה ” מותו של האינטרנט”

 1. פרומיתאוס בתאריך 24 בDecember, 2008 בשעה 21:43

  כתבה היסטורית מדהימה חשובה בזמן אבל פה בארץ דממה כולם ראו האח הגדול סדום ועמורה גרסת 2008
  אבל הסרט המשך הואאאאאאאאאאאאא חכו הרי היבטיחו על דאגה שומרי הסף עומדים במילתם שום משימה
  לא גדולה מידי הפינהלה 2009 מת האינטרנט העידן החדש ועל דאגה הכל יראה נקי יותר מיוצב יותר מווסת יותר [תראו אולי לחלק חלק עצום יהיה בטוח יותר ]בלי כל האומנות היומרנית הזאת שרוצה להביא שינוי לא תעשו עליהם צחוק על תיקנו אותם תייבשו תייבשו כל חלקה טובה [השבוע הפגנת שחם נגד הקיצוףבתקציב הפקות המקור מה שאמור להביא את התמונה האמיתית מהשטח להביא סרטים עם מסר עם תקווה למישהו להרים כל קטן של צהקה אבל]כולם רואים האח הגדולהעולם מתמוסס וכולם בוהים וכולםישנים וכולם שאמרו שלא עוד כצאן לטבח הולכים בסרט מסויט של מציות שלא יכולה להיכתב מות האדם מות המוסר יחי הכסף יחי המדפיס יחי יחי החופש המיוחל האליטה והכול נקי נקי נקי נקי כמו בימים ההם על הדם יבנו גינות על הדם יבנו פרקים ירוקים ירוקים לא יראו לא יזכרו ביבי יהיה שם גם ציפי ואולמרט בקמבק השלישי והאחרון
  ומי שיישן כבר לא קם ומי שיישן כבר קם זוכר במעורפל את המערבל הגדול שנפל על האנושות וכולם ישנו וכולם ראו האח הגדול אין גדולים הבובלילים האלה

 2. [...] כמה שבועות כתבנו על הצנזורה באינטרנט בכלל, ועל המדיניות החדשה של יוטיוב בנוגע לצינזור [...]

 3. מוזר בתאריך 3 בApril, 2009 בשעה 17:21

  מוזר שבאתר שלך יש פרסומות של התאגיד המרושע “גוגל”. מה, גם לך הם משלמים?

 4. וואו “מוזר” כל הכבוד לך באמת, חשפת קונספירציה אמיתי
  ממש לקחת מזמנך החופשי והשקעת לעשות משהו חשוב ורציני
  אני מוריד בפניך את הכובע ^_^

 5. מוזר בתאריך 3 בApril, 2009 בשעה 18:40

  אני מבין שאתה לא רוצה להוריד את האף ולרדת לרמה שלי, אה? תעיף את הפרסומות של גוגל ושתדע שזאת ביקורת בונה (אני מקווה שלא תצנזר את התגובה שלי, אחרי הכל אנחנו מדברים פה על חופש הביטוי).

 6. פששש מדהים אתה, פשוט מדהים

 7. placibo בתאריך 4 בApril, 2009 בשעה 21:57

  יש דרכים להעביר “ביקורת בונה”. אתה באת להתנגח וזה גם מה שתקבל בחזרה. מוזר הא?

 8. מוזר בתאריך 5 בApril, 2009 בשעה 1:00

  סליחה? להתנגח? זה לא ממש נראה לי כמו התנגחות, זה יותר עקיצה. אין לי שום בעיה עם האתר או התכנים ואני מאוד נהנה לקרוא את המאמרים, זה פשוט קצת לא הגיוני שבכתבה כזאת גם יהיו פרסומות של גוגל – זה די אבסורד, זה הכל.

 9. מוזר בתאריך 5 בApril, 2009 בשעה 1:07

  מצטער על ההודעה הכפולה אבל סתם כדוגמא זה יהיה קצת מוזר להקים אתר תמיכה בסוציאל דמוקרטים כאשר Google Adsense יציג באותו אתר פרסומות של הליכוד(מה שקרה בהרבה מקומות בזמן הבחירות, אגב).

  זה שלויד ואתה אדוני לא יודעים לקבל ביקורת כי אתם עסוקים בתיאוריות קונספירציה וחושבים שאני מחפש להתנגח בכם זה חבל, אבל היי, לא הכל זה ‘תאוריית הקשר’.

 10. placibo בתאריך 5 בApril, 2009 בשעה 9:40

  עליך לזכור שכל מה שאנחנו מקבלים מאנשים זה אחד משני דברים:
  1) או התנגחות וקטילה מאנשים ספקנים שמנסים לשכנע את עצמם שהכל שטויות
  2) או אנשים שמהללים את האתר ואת העבודה וההשקעה הרבה שלנו.

  אז אתה בא ונותן “ביקורת” שבכלל לא קשורה לתוכן הכתבה, אלא קשורה פשוט לעובדה שלהחזיק אתר עולה כסף, ומכיוון שאנחנו אנשים בלי יותר מידי כסף ובגלל שאנחנו לא מתכוונים לגבות תשלום או למכור דברים באתר, אז אנחנו שמים את הפרסומות של גוגל. והתגובה שלך, שלא הכילה אף מילה טובה אלא רק ביקורת, נופלת מבחינתו בקטגוריה הראשונה – אנשים שבאו להתלונן ואין להם מילה אחת רלוונטית להגיד לנו בקשר לנושא עצמו.

  אם אתה ציפית שנקבל את התגובה שלך כביקורת בונה, היית יכול להתנסח קצת אחרת. בכל מקרה, אנחנו לא מתכננים לוותר על הפירסומות, ומי שהפרסומות מונעות ממנו לקרוא את התוכן שמופיע באתר ולהתייחס אליו ברצינות זה בעיה שלו.

  בסופו של דבר לא תמצא אף אתר אחר בעברית שעושה את העבודה שאנחנו עושים ומשקיע כל כך הרבה מזמנו בשביל להפיץ את המידע הזה לציבור בישראל. אם גם האתר היחיד שמדבר על הדברים האלה הוא לא מספיק צדיק בשבילך אז אתה יותר ממוזמן להקים אתר משלך, נטול פרסומות, ואנחנו יותר מנשמח גם לקשר אליך ולפרסם אותך. עד אז, תאלץ להסתפק בזה שאנחנו לא מושלמים כמו שאולי היית רוצה, אבל לפחות אנחנו עושים משהו ולא יושבים על הכיסא בבית ומתלוננים.

  ורק בשביל להרגיע את הרוחות – כל מה שקיבלנו מגוגל עד היום (והאתר קיים כבר יותר משנה) זה 100 דולר, אז אנחנו גם לא עושים את זה בשביל הכסף. זה בסך הכל כיסוי הוצאות מינימלי.

 11. מוזר בתאריך 5 בApril, 2009 בשעה 21:36

  נכון, אין לי שום בעיה או טענה כלפי האתר או התוכן המתפרסם ואם היה לי תהיה בטוח שהייתי אומר, אני מסכים ומקבל את כל מה שרשום ולא בטעות הגעתי לאתר הזה, אם הייתי רוצה להגיד שאתם חיים בסרט הייתי אומר את זה כי מערכת התגובות מאפשרת לי.

  אירוח אתר כיום עולה בין 15 שקלים לחודש ב”חברות אירוח” של ילדים ל-30 שקלים בחודש כמינימום בחברות קצת יותר רציניות. למעשה גם אני מוכר חבילות אירוח אתרים והפרסומות של גוגל במאמר הספציפי הזה כל כך הפריעו לי שאני מוכן לתת לכם אירוח חינם, ככה על חשבוני בתמורה להסרת הפרסומות של גוגל. מה דעתך?

  התבטאות קטנה שלי הרגיזה אותך כל כך שזה פשוט מצחיק להמשיך את הדיון המיותר והחסר טעם הזה, אז באמת שאני מצטער שהפרעתי לשלוותכם ואני מבטיח לא לכתוב כאן יותר בנושא, שחס וחלילה לא תיפגע או תחשוב שמעניין אותי הכיס שלך.

  אגב, ההצעה שלי לתת לכם אירוח בחינם עומדת ואתם מוזמנים.

  חג שמח :)

 12. אתם עושים עבודת קודש.

 13. לא כל כך נורא בתאריך 28 בJune, 2009 בשעה 3:33

  אם תשאלו אותי אינטרנט 2 הוא בדיוק מה שצריך בשביל אבטחת אירגונים אם אתה רוצה איטנרט חופשי להבעת דעה אין בעיה זה קיים וישמיך להיות קיים.
  אבל אם אתה:
  1)רוצה לקנות בביטחון שאף אחד לא גונב אותך
  2)מקים פוריקט בעל חשיבות ביטחונית
  3)סתם מעביד שרוצה שהעובד לא יבזבז את זמנך שאתה משלם לו
  אינטרנט 2 תפור עליך!
  כי חופש זה גם ביטחון!

 14. ואם אתה רוצה שכל המידע שלך יהיה נתון למעקב, ואתה רוצה לגלוש רק באתרים שהממשלה מסכימה שתראה, לחשוב פעמיים לפני שאתה כותב משהו באינטרנט, אז כן בהחלט אינטרנט 2 זה מצויין בשבילך…

 15. placibo בתאריך 6 בJuly, 2009 בשעה 18:11

  “כי חופש זה גם ביטחון!”

  “לא כל כך נורא”, תחשוב על מה שכתבת… אני מבקש…

 16. יוסי בתאריך 21 בJuly, 2009 בשעה 18:41

  לויד אתה ממש לא מבין מהוא הערך של חופש המידע וחופש הפעולה.
  בשביל אנשים תמימים כמוך אמר בנג’ימן פרנקלין:”אלו שמוכנים לוותר על פרטיותם תמורת בטחון, אינם ראויים לפרטיות ולא לבטחון” אז זה נכון לגבי אנשים כמוך, גם אם אתה מנסה לייחצן פה את האח הגדול ואת המדיניות המגעילה הזו.. כי זה ממש ממש לא יצליח גם אם ישתדלו, האקרים ומומחי מחשוב יהיו תמיד, אז ממשלות יכולות לשכוח מהפנטזיה החולנית הזו שלהם לפלוש ולנטר! זה משהו שתמיד יכשל להם.
  כיבוש תמיד נכשל, למדת היסטוריה? אולי בעידן הטכנולוגיה יהיה קצת יותר קשה כי הממשלות בעולם המערבי לצערנו מחזיקות במיטב הטכנולוגיה והאמצעים כדי לשלוט ולשעבד, אבל אל דאגה, גם המחתרות ולוחמי החופש. בצבא יש אינטרנט צהלי סגור, אתה חושב שמישהו אוהב את זה? כולם שונאים את זה אבל בצבא כגוף סגור אבטחת מידע זה קודש קודשים אז אין ברירה.
  במסגרת אזרחית אין שום צורך בתעווה כזו ואין שום סיבה שהאזרח הממוצע יסכים לזה.

  אז תהנה בשימוש בשירותים של גוגל, אני בטוח שלא מפריע לך שהם יודעים הכל עליך.

 17. יוסי בתאריך 21 בJuly, 2009 בשעה 18:42

  אופס, טעות – לא התכוונתי ללויד, התכוונתי לזה שהוא הגיב לו :)

  סליחה לויד, טעות…..

 18. :O אני לא זוכר מתי נעלבתי כל כך….
  חחח נשבע לך כשקראתי את ההודעה הראשונה שלך כבר לא זיהיתי את עצמי.
  זה בסדר גם לי זה קרה פה פעם אחת שהתבלבלתי בנמען….חחח… נמען….

 19. paula schultz בתאריך 10 בMay, 2010 בשעה 3:36

  שלום לכולם.
  עוד לא ממש החלטתי אם האתר הזה “נאמן לאמת” או סתם שטויות. אבל עם רוב הדברים כאן אני נוטה להסכים, מה גם שהרבה מהדברים הנכתבים הצליחו לשפוך אור על דברים שחשבתי עליהם . אבל מה שחשוב כאן, זה שהאתר פותח צוהר לדיעה קצת אחרת ובעיקר (להבנתי) להטלת ספק נרחבת וחשיבה ביקורתית (אולי בכל דבר.. אפילו כלפי האתר -פוגע או מחטיא במטרה ?!.). לחיי הספקולציות (לא צינית), חופש המידע וחופש הביטוי. חזק ואמץ.
  ודבר נוסף- בשל היותי מעט מאותגרת טכנית.. האם אין אפשרות ליצור אלטרנטיבה לרשת הראשית או גוגל, שישאר באמת חופשי ?
  תודה אנשים יקרים (אם כי אני עדיין מטילה ספק באינטרסים שלכם..)

 20. [...] בחלל ובסייבר-ספייס. כמו ששליטה בים – והגנה על המסחר העולמי – הגדירו [...]

השארת תגובה

Google