לני ברוס מדבר על מה שחשוב באמת

הכנו ותרגמנו עבורכם סרטון תעודי קצר על קומיקאי יהודי שהיה אחד מהסטנדאפיסטים הגדולים  בכל הזמנים, אם לא הגדול ביותר. בסרטון תוכלו לשמוע אותו מדבר על נושאים חשובים כגון גזענות, הוותיקן, מה הוא חושב על הבונים החופשיים, שטיפת המוח שמעבירים את האנשים, רצח קנדי, ומה היא האמת. מקווים שתהנו מהסרטון כפי שאנו נהננו להכין אותו.

קצת מתוך ויקיפדיה על לני ברוס:

לני ברוס (נולד בשם לאונרד אלפרד שניידר; באנגלית: Leonard Alfred Schneider‏, 13 באוקטובר 1925 מיניאולה שבמדינת ניו יורק – 3 באוגוסט 1966 לוס אנג’לס) היה קומיקאי יהודי אמריקאי משפיע בשנות ה-40 ושנות ה-50, ואחד מאבי סוגת הסטנד אפ.

לני ברוס נחשב לקומיקאי סטנד אפ פורץ דרך בסוף שנות הארבעים והחמישים. עד לתקופה זו קומיקאים היו מספרים בדיחות “רגילות” ומופעיהם לא היו מושפעים כמעט מאקטואליה ונושאים חברתיים ומופעיהם לא היו “אינטראקטיביים”.

מופעיו של ברוס התאפיינו בהפניית חצים סרקסטיים כלפי הממסד, הפרת טאבואים חברתיים ושפה “מלוכלכת”. ידועה אמרה שלו שמופעו מבוסס על הרוע, הנדכאים, העוולות ואי הצדק בעולם, ואם עולם זה יום אחד יהפוך להיות צודק וטהור הוא יהיה מחוסר עבודה.

פריצתו הראשונה של ברוס בתור קומיקאי הייתה ב-1948, מעט אחרי ששוחרר מהצבא לאחר מלחמת העולם השנייה, בתחרות כשרונות צעירים. זמן מועט אחר כך התחתן עם האני הארלו, רקדנית במופעי עירום, נישואיהם החזיקו מעמד עד שנת 1957. קורות חייו של ברוס מלאים במעצרים על שני אישומים מרכזיים: אחזקת סמים ושפה מלוכלכת. בשנות ה-50 לא היה נהוג שקומיקאי עולה על במה ומשתמש בקללות. בנוסף הרגלו לצחוק על בעיות מוסריות (גזענות ומגדרית מתחים דתיים וכדומה) נתפסו כלא פטריוטיים בתקופה של אחרי מלחמת העולם השנייה. לרוב מתייחסים למעצריו על סמים (שבהם אכן החזיק) כנסיון של הממסד לעצור אותו מלהופיע בעקבות אי שביעות רצונם ממופעו.

מעצרו הראשון ב-29 בספטמבר 1961 היה על אחזקת חומרים נרקוטיים (אישום שהתבטל לאחר כמה זמן). ב-4 באוקטובר 1961 נעצר על שפה מלוכלכת בקליפורניה במה שהיה ידוע כ California Obscenity Code, הוא יצא זכאי במשפט זה לבסוף. בשלב זה מקומות רבים נרתעו מלארח אותו כדי להימנע ממהומות ומוניטין מפוקפק, בריטניה ואוסטרליה אסרו עליו להופיע, ובריטניה אף אסרה את כניסתו לתחומיה.

ב-6 באוקטובר 1962 נעצר ברוס שוב על שפה מלוכלכת ונשפט בסן פרנסיסקו במשפט שעד היום משמש כתקדים וכדוגמה לחופש הדיבור המעוגן בתיקון הראשון לחוקה. משפט זה (שזוכה בו) גרם לו לבסוף לפשיטת רגל. לאחר משפט זה, מופעיו הפסיקו להיות מערכונים ושנינויות אשר הכין מראש אלא יותר מופעים מאולתרים בהן היה יושב על כיסא ומדבר על ראיית עולמו הפוליטית, המוסרית, הגזעית והדתית. ידוע שהיה יושב לעתים ומקריא עמודים שלמים מתוך עותקים של משפטיו השונים (על ניבול פה אך לא על סמים).

ברוס אמר לא פעם שיש קונספירציה בין בתי המשפט בניו יורק לבין בית המשפט בסן פרנסיסקו להרשעתו. הוא אף התלונן על כך ל-FBI אך לא נמצא דבר (ברוס טען שזה היה חיפוי). בתקופה זו הוא התמכר לסמים קשים (הרואין) ולבסוף מת ממנת יתר ב-3 באוגוסט 1966 בביתו בהוליווד בגיל 41.

לני ברוס נחשב לאחד הקומיקאים המצחיקים בכל הזמנים. הוא מוזכר כיום בעיקר כקדוש מעונה שהשפיע בעקיפין על החלת התיקון הראשון לחוקה האמריקאית, המעגן את הזכות של אזרחי ארצות הברית לחופש הדיבור.

  כתבות רלוונטיות:8 תגובות לכתבה ” לני ברוס מדבר על מה שחשוב באמת”

 1. מירה בתאריך 30 בAugust, 2010 בשעה 3:45

  מדהים
  תודה

 2. קרייזי בתאריך 1 בSeptember, 2010 בשעה 19:06

  קטע מצויין במיוחד החלק האחרון על המקרה של קנדי, אגב שריינרס (חהחה הנה מקרה קלאסי למה שאני מכנה כוונה יצירתית, אני בא לחפש את הסרטון על השריינרס שראיתי פעם ביוטיוב פותח את הדף הבית ביוטיוב והנה זה נמצא במומלצים בדף הראשון) בבקשה תרגום.

 3. קרייזי בתאריך 1 בSeptember, 2010 בשעה 20:11

  http://www.youtube.com/watch?v=1X00sJJWRsk

 4. בלי שום קשר ללני ברוס שהוא מצוין
  מעניין אותי מה קוספיל חושבים על הסיפור של קווין טרודו
  נחשפתי אליו לאחרונה ואותי הוא משכנע….

 5. קרייזי בתאריך 2 בSeptember, 2010 בשעה 19:36

  אני שמח (או שלא) שתפסתי את הכתבה בזמן, נכתבה ב10 ליוני 2010 לא מזמן, ממליץ בחום לעבור עליה בשקידה ולהבין, אישית אני לא כועס כללית אני מאוכזב עד מוטרד ממשתפי הפעולה שנקראים צי-בור מסונוור שסגרו לו את העיניים עם שפע כי ידעו שהוא בור שרודף אחרי חומר.
  הפיסקה שתפסה אותי בכתבה היא שמישהו בעצם מסבסד את התעשיה של הפורנו ומבחינתי זה על בטוח, בתעשיה שהכל כבר חינם מהיכן בעצם מגיע הכסף עבור התעשיה.
  http://www.henrymakow.com/the_hidden_agenda_behind_porno.html

 6. קרייזי אתה מבלבל חלקית אידאולוגיה שמרנית עם נטייה לריחוק משטניות ומסדר עולמי חדש.
  רעיון משותף גם לצוות קונספיל לגבי כלל האידאולוגיות שהם מביאים.

  לפי אותו הגיון היינו צריכים “להקפיא את עצמנו” אידאולוגית לפני אי אילו שנים.

  ולעיניין:אין דבר רע בלהיות הרתפקן מינית.
  ברור שכמו כל הרפתקן(רוטשילד הצעיר? :-) ) אתה חשוף לסכנות וסיכוי שתיפול על הראש.

  אם להיות יותר ברור לנסות להישמע לקול הפנימי ולא לקול החיצוני (כמו אנשים אחרים ודיעותיהם).

 7. חופשי לחשוב בתאריך 12 בSeptember, 2010 בשעה 3:49

  עוד גאון נון-קונפורמיסט שהמערכת שברה אותו :-(

 8. מה עשו לוויליאם קופר?

השארת תגובה

Google