תקשונופול

“רוק בית-הספר” (Schoolhouse Rock) הייתה תוכנית מצויירת מוזיקלית ובעיקר חינוכית אשר שודרה בימי שבת בבוקר כחלק מסדרת תוכניות הילדים בערוץ ABC. התוכנית שודרה בין השנים 1972 ל-1986 וגם במהלך שנות ה-90 והעשור האחרון, והיא לימדה ילדים בצורה מוזיקלית ומהנה נושאים כמו מדע, היסטוריה, מתמטיקה ואפילו פוליטיקה

ב-1998 תוכנית המערכונים המצליחה ביותר בארה”ב “סטרדיי נייט לייב“ (SNL) שידרה פרק “מיוחד” של “רוק בית-הספר”. הנושא עליו דיברו היה תאוריות קוספירציה, או ליתר דיוק נושא הפרק היה “תקשו-נופול“, שם הם הסבירו באותה דרך מוזיקלית ומחוכמת כיצד אפילו החברה אשר בבעלותה הערוץ בו משודרת התוכנית SNL, ג’נרל אלקטריק, משתמשת בתקשורת בצורה מונופוליסטית לקידום אינטרסים של מלחמות וטיוח מקרים בהם התאגידים עוברים על החוק. הקטע היה משעשע ומשכיל ביותר אך באורח פלא הוא מעולם לא שודר שוב, ובכל השידורים החוזרים של אותו הפרק של SNL המערכון הוצא בעריכה.

כתוצאה מכך כמה שנים מאוחר יותר מישהו הועיל בטובו לשחרר את אותו המערכון לרשת, וכיום ניתן למצוא אותו ביוטיוב בלי שום בעיה. ולכן, החלטנו להפעיל את החוש היצירתי שלנו ולהוסיף תרגום בעברית לשיר. ואז קרה הדבר הבא:

לפני כמה שבועות כתבנו על הצנזורה באינטרנט בכלל, ועל המדיניות החדשה של יוטיוב בנוגע לצינזור סרטונים בפרט. בין השאר דיברנו על האלגוריתם החדש שיוטיוב מפעילים בשביל לזהות את התוכן של הסרטונים שמועלים לאתר – והנה, בפעם הראשונה, נפלנו גם אנחנו קורבן לצינזור!

כמה שעות לאחר שהעלנו את הסרט, קיבלנו את המייל הבא מיוטיוב:

Dear conspil,

This is to notify you that we have removed or disabled access to the following material as a result of a notification by NBC Universal claiming that this material is infringing:

 

רוק תאוריית הקונספירציה – כתוביות בעברית:

http://www.youtube.com/watch?v=B0kPF2JWObE

Please Note: Accounts determined to be repeat infringers may be terminated. To avoid this, please delete any videos to which you do not own the rights, and refrain from uploading infringing videos. For more information, please visit our Copyright Tips guide.

מסתבר אם כך, שמאז שנכנסו התקנות החדשות של יוטיוב, רשת NBC הספיקה כבר לשלוח דוגמא של הסרטון המקורי, ועכשיו כל פעם שמישהו מנסה להעלות אותו, האלגוריתם איכשהו מזהה שמדובר באותו הסרטון – ומוחק אותו באופן מיידי. הם זיהו את הסרט למרות שהוספנו לו כתוביות ולוגו בהתחלה ובסוף – אז לפחות מגיע ליוטיוב צל”ש על העבודה הטובה שהם עשו עם האלגוריתם. בואו רק נקווה שזה יבריח להם את כל הגולשים…

אז השאלה המתבקשת היא:

למה, מתוך עשרות אלפי קטעי הוידאו שיצאו אי-פעם מאולפני אן.בי.סי, דווקא על הסרטון הזה הם החליטו לאכוף את זכויותיהם? הרי ברור לנו שלא ייתכן שיוטיוב, תוך מספר שעות, הספיקו להצליב את הסרטון שלנו עם כל הסרטים של NBC (ושל כל חברה אחרת ששלחה ליוטיוב דוגמיות), ולכן כנראה שהסרטון הזה נמצא גבוה מאוד בסדר העדיפויות של התאגיד, לפחות בכל מה שנוגע להעלמת כל זכר שלו מעל פני האדמה. כשתראו את הסרטון, תבינו למה…

אחרי שהתאוששנו מהפראנויה שתקפה אותנו, החלטנו שננסה להעלות את הסרטון בתור התחלה לגוגל וידאו. ככל הידוע לנו כרגע, המדיניות החדשה של יוטיוב (אשר בבעלות גוגל) אינה תקפה לגבי גוגל וידאו. וגם אם יהיו בעיות, יש מספיק אתרים אחרים שיאפשרו לנו להעלות את כל הסרטים שאנחנו רוצים בלי בדיקות מיותרות, הבעיה היחידה היא שהערוץ המגניב שיש לנו ביוטיוב (שלצערנו הוא עדיין אחד מהאתרים הכי פופולריים בעולם) יאבד מאיכויותיו והוא כבר לא יוכל להכיל את הסרטים הבעייתיים שלנו (שהם בד”כ גם הכי טובים).

אז הנה, אתם יכולים לצפות בו בתרגום מלא לעברית, למרות התקרית הלא נעימה. בין הנושאים המדוברים בשיר: מיהם התאגידים הגדולים בעלי המונופול על התקשורת, פשעים שטויחו בידי אותם תאגידים בעזרת התקשורת, כיצד מונופול התקשורת עובד, תעשיית הנשק והגרעין, ואפילו קונספירציה הסובבת סביב צוות המגישים של SNL…

תהנו:

[עידכון 30-3-09: עכשיו גם גוגל וידאו מחקו לנו את הסירטון, אז העלנו אותו לפליקס...]

  כתבות רלוונטיות:5 תגובות לכתבה ” תקשונופול”

 1. יפה

 2. פרומיתאוס בתאריך 10 בJanuary, 2009 בשעה 21:23

  שנה ונתקלתי בו פעמים רבות אז לא ידעתי איך זה שודר בזמנו טוב עדיין אקטואלי יפה יפה

 3. מדהים. הקפיטליסטים יתנו לך את החבל שיתלה אותם.

  פיסת נייר חסרת ערך, שכל העולם מתייסר בגללה…

 4. [...] בלבצקי, מייסדת התיאוסופיה. עוד ציטוטים « תקשונופול על היסטוריה והיסטריה [...]

 5. ניר בתאריך 2 בJuly, 2009 בשעה 15:05

  בתור בנאדם שממש לאחרונה חיפש בלי סוף מערכון של סטרדיי נייט לייב, גיליתי שכמעט כל החומר של NBC הורד מהיוטוב. אבל יוטוב באמת מורידים סרטים אנטי-אותוריטיים בשנה האחרונה.

השארת תגובה

Google