שיטות לגיוס סוכנים

מאת: שמעון הלוי פורסם ב”אתר התחקירים של ישראל“:

בימים אלה נפל דבר בתוך מערכת המשפט בישראל. אחד מסודות המדינות השמורים ביותר הפך להיות גלוי בשל תהפוכות משפטיות בלתי צפויות. זו הזדמנות היסטורית לדון בגלוי בעניין שסגר את דלתות אולמות בתי המשפט פעמים כה רבות, שנים כה רבות ובמדינות בכול העולם.

לפי שעה, זהותו של מי שהביא לחשיפת הסוד או הסודות הכמוסים כל כך, שמו ישמר כאן לא גלוי. בפרסום זה נחל במלאכה, נקנה מושגי יסוד שלאחר מכן יאפשרו לדון בהיבטים המשפטיים השונים ובאירועים שלא נידונו עד כה בגלוי.

סמים, שהם בכלל האמצעים הללו, נאסרו לשימוש על-ידי אמנות בינלאומיות. אמצעים אלו מזוהים לרוב עם פרויקט שנוי במחלוקת של סוכנות המודיעין המרכזית באמריקה הידוע בשם הקוד “מ.ק. אולטרה(Mk-Ultra). תוצאות השימוש באמצעים אלו הינן מרחיקות לכת באופן קיצוני, כפי שאראה בהמשך.

על אף הביקורת הציבורית הרבה באמריקה, פעילות מסוג זה לא עברה מן העולם. כדי לאפשר את המשך השימוש באמצעים אלו נמצא מקור צמחי, עלים חיים ממשפחת הקוקאין ככול הידוע, אשר שימוש בהם גורם לאותן התופעות הנפשיות אשר מאפיינות את האמצעים שנאסרו.

עלי קוקה

תוצאות השימוש בצמח זה מייתרות את הצורך באמצעים האסורים. הדמיון בשני המקרים טמון במצב הורמונאלי אליו נופל הקורבן. בעידוד מקור סמכות בזמן האירוע מתפתח אצל הקורבן מצב נפשי הדומה למצב שבו נתון ילד בגיל הרך בחברת מי שממונה עליו או בנוכחות אירוע בעל השפעת דחק.

לצד הרושם העז מתפתחת הדחקה של האירוע, קושי להעלות אותו בזיכרון אשר מתפתח לשכחה. תופעות אלו מאפיינות ילדים בגיל הרך לעיתים קרובות. בין השאר דווח על ירידה משמעותית וזמנית במשקל הקורבן למשך מספר שבועות בשל חוויה מסוג זה.

כדי להגיע להשפעה של ממש, בדרך כלל המדובר בחשיפה למשך כשעה עד מספר שעות בודדות. תוצאות קיצוניות של השימוש באמצעים אלו נוצרות בין השאר כאשר מתקיימים יחסי מרות. יחסים כאלו מתחדדים מאוד בהשראה מסוג זה.

בעל סמכות או בעל דרגה גבוה יחסית או ממונה בעבודה יכול להשפיע על הכפוף לו באופן שיהיה קשה מאוד לצד הנחות לגלות התנגדות. מדובר בתופעה פסיכיאטרית שאינה מתועדת בפרסומים גלויים. ראוי לעיין בשאלות שונות בהקשר זה כגון האם חוזה עבודה הנחתם בתנאים כאלו תקף לכל דבר.

אחת הבעיות הקשות ביותר בשימוש באמצעים אלו, קשורה בעובדה שמי שעבר חוויה כזו צפוי לסבול מדחק ושכחה כתוצאה מכך. לאחר כשבועיים עד חמישה שבועות הניסיון מראה על שכחה מוחלטת או זיכרון עמום חסר פשר. דווח אפילו על שימוש באמצעים אלו אשר שיבש באופן קשה את מערכת השעון הביולוגי של הקורבן.

הסודיות אשר אפפה את השימוש בחומרים אלו קשורה בכך שהשימוש בהם הוא אמצעי הגיוס העיקרי לפעולות לחימה חשאית. הדברים נפוצים בגיוס סוכני מודיעין זוטרים, הרדמת סוכנים חשאיים לשנים ארוכות ואפילו בגיוס מתאבדים בלוחמת גרילה או פעילות טרור דתית.

השימוש בשיטות השפעה אלו היה מקובל בכתות שונות לאורך ההיסטוריה האנושית. כתות בעלות שמות שונים ידועות כבעלות היסטוריה מוגדרת. מבדיקה עולה כי הרושם הנוצר כאן הוא כי אין בנמצא כת מסוימת אשר היא זו שהחלה את השימוש באמצעים אלו. יש הטוענים כי ההיסטוריה של השימוש באמצעים אלו ארוכה כמו ההיסטוריה של המין האנושי.

מנגד קיים צורך לחשוף את העובדות בפני הציבור אודות שיטות אלו מן החשש שהשימוש באמצעים אלו הינו נרחב מכפי שניתן היה לשער. עדויות שונות מראות כי יתכן מאוד שהשראה מסוג זה היא כלי בהצלחתם של בעלי תיאטראות בדיוק באותו המקום אשר בו אחרים כשלו. חומרי השראה פסיכיאטריים עשויים להעצים כול חוויה, בוודאי כשהמדובר בחוויה קולנועית.

בשנת 2002 בתיאטרון במוסקבה אירע מעשה השתלטות בידי בדלנים חמושים שהחזיקו שם במאות בני ערובה אורחי אולם התיאטרון ועובדיו. אנשי הביטחון הרוסים השתמשו במערכות מיזוג האוויר והחדירו לאולם גז השראה. כפי הנראה מטרתם הייתה להשתלט באמצעי זה על האירוע. התופעות אשר דווחו על-ידי ניצולי האירוע היו קיצוניות ודומות מאוד לאלו אשר אנו דנים בהן כאן.

בין השאר דווח על מקרים בהם בהשראת אמצעי ההשפעה הפסיכיאטרים הללו איבדו אחדים את זיכרונם בהקשר של עברם ואחדים שינו בנסיבות אלו את התנהגותם עד לבלי הכר. יש הטוענים כי שינוים מעיין אלו הם מעצבי אישיות במובנים רבים והיכולת להשתחרר מהם מוגבלת ביותר. דווח אף על מקרים בהם אנשים נטולי כישורים בקשו לעצמם את השימוש בהשראות כאלו כדי לעצב את יכולתם האישית.

השימוש הנרחב באמצעים אלו בגופי המודיעין בכל מדינות העולם יצר, לטענת אחדים, מודל של איש מודיעין בעל אישיות והעדפות דומות. אכן, על-פי פרסומים שונים, מאפייני קוד התנהגות אישי אחיד נודע ליחידות מודיעין שונות.

כפי שהראיות יצביעו, יתכן כי החשיפה בציבור לתופעה זו רחבה בהרבה מכפי שניתן להעריך והיא בשימוש רב אף לצרכים כלכליים.

קיימות אף ראיות לתופעה שבה סוכנים שונים עברו תהליך שכחה מכוון על-ידי מפעיליהם באופן שלא יכלו לגבות את התשלום לו היו זכאים בעבור שירותם, כפי שהובטח להם בעת גיוסם.

עובדות אלו פותחות לכן בפנינו צורך ציבורי לדון לעומקם של ההיבטים המשפטיים הנובעים מכול זה. דיון זה יוכל להיות כלי להתמודדות משפטית ראויה עם תופעה שמצאה לה אחיזה רחבה בחיינו. עד כה היה הדבר סמוי ובהיסח הדעת ומעתה הדבר גלוי וטוב שכך.

סימוכין:

תיק גלוי (בכפוף לכל דין) בבית המשפט העליון מספר 3358-06.

עתירה מנהלית שהותרה לפרסום בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, מספר: 624-06.

ראו גם:

מסמכים מפרוייקט MK-Ultra
עדויות מקורבנות MK-Ultra
MK-Ultra בישראל
עינויים פסיכולוגיים
שליטת תודעה ושטיפות מוח
ה-CIA מפיץ קראק בארה”ב

    כתבות רלוונטיות:2 תגובות לכתבה ” שיטות לגיוס סוכנים”

  1. [...] בפיתוח הטכנולוגיות הללו בשביל סוכנות הביון המרכזית. עוד כתבנו על השיטות לגיוס סוכנים אשר משתמשות בטכנולוגיות [...]

  2. [...] מצויינת של אתר התחקירים הישראלי אשר פרסמנו באתר בשם “שיטות לגיוס סוכנים”. בכתבה מדובר בהרחבה על טכניקות הנמצאות בשימוש בישראל, [...]

השארת תגובה

Google