ישראל עומדת מאחורי החטיפה לאנטבה?

הכתבה הבאה פורסמה בחדשות וואלה, ב-1 ביוני 2007:

לפי מסמך בריטי רשמי שפורסם ב-BBC, השב”כ סייע לחזית העממית בחטיפה ב-1976, כדי לטרפד את מעמדו של אש”ף בצרפת

מסמכים בריטיים רשמיים שנחשפו באחרונה מכילים טענות ולפיהן ישראל עמדה מאחורי חטיפת מטוס אייר פראנס לאנטבה ב-1976, כך מגלה היום רשת ה-BBC. לפי המסמך, מקור אנונימי אמר לדיפלומט בריטי בפריס כי השב”כ והחזית העממית לשחרור פלסטין שיתפו פעולה בחטיפת המטוס.

החטופים מאנטבה בשובם ארצהטיסת אייר פראנס 139 מנתב”ג לפריס נחטפה ב-27 ביוני 1976 לאחר נחיתת ביניים באתונה ולבסוף הטיסו אותו החוטפים לנמל התעופה באנטבה שבאוגנדה. בשלושה ביולי יצאו כוחות צה”ל למבצע צבאי לחילוץ החטופים. במהלך הפשיטה נהרג מפקד סיירת מטכ”ל יוני נתניהו ושלושה מבני הערובה. בת ערובה נוספת ששהתה באותה שעה בבית החולים באוגנדה נרצחה לאחר מכן.

במסמך, שחובר ב-30 ביוני 1976, כשהמשבר היה בעיצומו, כותב ד.ה. קולווין מהשגרירות בפריס כי “לפי המידע שלו, החטיפה היא עבודה של החזית העממית לשחרור פלסטין, בסיוע שירות הביטחון הישראלי”.

“המבצע תוכנן בכדי לטרפד את מעמדו של אש”ף בצרפת ולמנוע מה שהם רואים כהתקרבות בין אש”ף לבין האמריקאים”, כותב הדיפלומט. עוד הוסיף כי, “המקור שלי אמר כי החזית משכה כל מיני אלמנטים פרועים, חלקם נשתלו בידי הישראלים”.

הבריטים התלבטו אם לשבח

המסמך גם חושף כי הממשלה הבריטית התלבטה האם לשבח את הפשיטה הישראלית לאחר סיומה. בימים שלאחר הפשיטה הוחלט כי לא ברור האם המתקפה הישראלית היתה מוצדקת לפי החוק הבינלאומי. באחד המסמכים נכתב “הישראלים היו ביקורתיים מאוד כלפי העובדה שראש הממשלה לא שלח איחולים אישיים למר רבין ושההצהרה הפומבית לא תמכה בפעולה הישראלית באנטבה”.

בין המסמכים בתיק שנחשף ישנם גם מכתבים מאזרחי בריטניה המביעים דאגה מכך שהממשלה לא ביטאה תמיכה בישראל. המסמכים לא מפרטים באיזו מידה של רצינות התייחסה הממשלה לטענה לפיה ייתכן שישראל סייעה לחוטפים.

בהצהרה רשמית מלשכתו של שמעון פרס, שר הביטחון בזמן החטיפה, הגדירו היום את המידע החדש שפורסם כ”שטויות ושקרים”.

    כתבות רלוונטיות:תגובה אחת לכתבה ” ישראל עומדת מאחורי החטיפה לאנטבה?”

  1. גרשון בתאריך 27 בSeptember, 2008 בשעה 3:12

    שטויות , רבין לא היה שונא ישראל.

    מקורות מעומעמים ושמועות חלשות.

השארת תגובה

Google