המלך ג’ורג’

בוש העביר בחשאיות חוקים המקנים לו סמכויות של דיקטטור

בקטע הבא ששודר בערוץ C-Span ניתן לראות הסבר מורחב על שני חוקים נשיאותיים חדשים שהעביר ג’ורג’ בוש, NSPD51 ו-NSPD20.

החוקים מדברים על הסמכויות שיינתנו לנשיא באירוע שמוגדר כ”מצב חירום” ומגדיר אירוע מסוג זה בצורה מאוד כוללנית. הסמכויות שייקבל הנשיא ב”מצב חירום” הן שליטה על כל המדינות הפדרליות, אזורים טריטוריאלים וחברות פרטיות. נושא הסמכויות שמקבל נשיא בזמן אירוע של “מצב חירום” מחייב דיון מקדים בקונגרס, אבל כעת עם החוק החדש שעבר יוכל הנשיא בוש לקחת על עצמו סמכויות דיקטטוריות מתי שרק יכריז על מצב חירום ללא כל התייעצות או דיון. לא דיברו על הנושא הזה כמעט בשום מקום, וכאשר העיתונאי בסרט התקשר לבית הלבן לשאול על המקרה לא נתנו תגובה.

בהמשך שואל אותו המנחה של C-span מי לפי דעתו יותר מודאג מהחוקים הללו בזירה הפוליטית, והעיתונאי מגיב שיש קבוצה מאוד גדולה של נבחרי ציבור מודאגים גם מהמפלגה הרפובליקנית וגם הדמוקרטית. העיתונאי ממשיך להסביר שזאת לא הפעם הראשונה שהנשיא בוש חותם על חוקים והסכמים בחשאיות, לא מזמן הוא חתם על הסכמי איחוד עם האו”ם שבין היתר חתם עליהם גם מזכ”ל האו”ם. גם הסכמים אלה נחתמו ללא כל דיון בנושא.

העיתונאי ממשיך ומסביר את הדאגה שלו מנקודת מבט היסטורית, ברומא הוא מזכיר שמנהיגים אשר רצו שליטה מוחלטת באימפריה היו פשוט מכריזים על מצב חירום. ועם החוקים החדשים שעברו, לנשיא ארה”ב יהיה אפילו יותר כוח וסמכות מכפי שהיה במקרים דומים לאורך ההיסטוריה.

בהמשך שואל אותו השדרן למה לפי דעתו העניין לא עולה לשיח הציבורי ברשתות התקשורת ההמוניות? העיתונאי עונה מה שכולם כבר יודעים, שהתקשורת ההמונית בכלל לא מדברת על הנושאים שחשובים לציבור, ומוסיף שאין לציבור אמון יותר בממסד ולכן העיתון שבו הוא כותב (WorldNetDaiy) והתחנה C-span מתחילים להיפתח לציבור רחב יותר. חוק ה-NEA שהיה תקף עד היום, מפרט העיתונאי, מחייב את הנשיא לדווח לקונגרס על כוונתו להכריז “מצב חירום”, ובחוקים החדשים אין צורך בכך כלל.

המלך ג

האבות המייסדים של ארה”ב כתבו את החוקה ללא כל אפשרות לתת כוח וסמכות מופרזים לנשיא, בדיוק מהסיבה הזאת הם נלחמו בבריטים ובמלך ג’ורג’ דאז למען עצמאות. כבר כתבנו בהרחבה על עץ המשפחה המלכותי והאפל של ג’ורג’ בוש

נסיים בסרט שמסביר הכל בלי לשבור את הראש:

ג’ורג’ בוש: “כל זה היה הרבה יותר קל אם זאת הייתה דיקטטורה… רק כל עוד אני הדיקטטור”


    כתבות רלוונטיות:תגובה אחת לכתבה ” המלך ג’ורג’”

  1. [...] תסריט הגיוני אחר יהיה התמוטטות כלכלית מוחלטת ופשיטת רגל של ארה”ב, אשר תוביל למהומות ברחובות ולהקמתו של משטר צבאי (אל תשכחו שבוש כבר העניק לנשיא את הסמכות לכך). [...]

השארת תגובה

Google